Arama
Kategoriler
  Menu Close

  Deney Tasarımı İlke ve Teknikleri

  Perakende fiyat: 34,00 ₺
  29,90 ₺
  12% indirim
  34,00 ₺29,90 ₺

  i h
  ALIŞVERİŞE DEVAM ET

  --ÖNSÖZ--
  Günümüzde birey ve toplumların gönenç düzeyi tüketilen mal ve hizmetlerin kalitesiyle ölçülmektedir. Her alanda daha iyi mal ve hizmetin üretilebilmesi için, daha iyi olanı tasarlamak, üretileni de denetlemek bir zorunluluktur. Üretim verimliliğinin ve kalitesinin artırılması için araştırma ve deneysel çalışma yapılması kaçınılmaz olmaktadır.
  Deneysel araştırmanın nasıl yapılması gerektiği sorusunun yanıtlanmasında istatistikçi deney tasarımı bilgisiyle katkıda bulunur. Çeşitli deney tasarımları bir yandan deneysel yanılgının küçültülmesinde benimsenirken, bir yandan da önemli etmenlerin ayrı ayrı veya birlikte bağımlı değişkeni etkileme derecesi ve yönünün belirlenmesinde kullanılır. Deneyin uygun bir tasarımla gerçekleştirilmesi durumunda, bağımlı değişken üzerindeki istenmeyen etkilerin istatistiksel olarak yok edilmesi mümkündür.

  Araştırmanın amacına bağlı olarak benimsenmesi sözkonusu olan deney tasarımının doğru seçimi çok önemlidir. Çeşitli deney tasarımlarına ilişkin kuramsal açıklamalarla birlikte, belirlenen amaç doğrultusunda benimsenecek tasarım biçimi konusundaki ilkelere bu kitapta yer verilmiştir. Diğer taraftan her bilim dalı kavramlarıyla varolup gelişmektedir; kitapta deney tasarımı kavramlarının özenli kullanımı için çaba harcanmıştır. Verilen hipotetik (var sayımlı) örneklerin olabildiğince gerçekleri yansıtır nitelikte olmalarına çalışılmıştır.

  Kitabımız beş kısım ve ek tablolardan oluşmaktadır; ilk kısımda yer alan deney tasarımı ve değişken çözümlemesine ilişkin genel esasların açıklanmasıyla, konuya ilişkin temel kavramların benimsetilmesi amaçlanmıştır. Tek etmenli deneyler ile temel tasarımlar ikinci kısımda, yaygın bir biçimde uygulanan çok etmenli deneylerin gerçekleştirilmesi ve verilerinin çözümlenmesi üçüncü kısımda ele alınmıştır. Deney tasarımında değişke çözümlemesiyle birlikte önemli bir yeri olan ortakdeğişke çözümlemesi tek ve çok etmenli deneyler için dördüncü kısımda açıklanmıştır. Beşinci kısımda ise, simetrik dengeli eksik bölükler tasarımına yer verilerek, çok kapsamlı bir deney tasarımı konusu olan eksik bölükler tasarmına ilişkin bir fikir oluşturulması amaçlanmıştır.
  Temel deney tasarımı konularını içeren kitabımızın yazılabilmesi, büyük ölçüde eşimin ve annemin sabır ve anlayışı sayesinde mümkün olabilmiştir; her ikisine de minnettarım. Bölümümüz genç öğretim üyelerinden Yard.Doç.Dr. Zeynep Filiz kitap taslağını büyük bir dikkatle okuyarak yardımcı olmuştur, kendisine teşekkür borçluyum.

  Deney tasarımı ilke ve teknikleri kitabımızın öğrencilerimize ve tüm araştırıcılarına yararlı olmasını dilerim. Kitabımın yazımını üstlenen ve büyük bir sabır ve beceriyle tamamlayan Türkan Pazı'ya ve basımını gerçekleştiren Alfa Basım Yayım Dağıtım çalışanlarına teşekkür ederim.

  Şubat 2003
  Prof.Dr.Necla Çömlekçi
  Osmangazi Üniversitesi
  Eskişehir

  ,19,5 X 23,5,Ciltsiz,468
  0.0 0
  Kendi yorumunuzu yazın Kapat
  *
  *
  • Kötü
  • Mükemmel
  ANINDA TÜKETİCİ KREDİSİ SANALMAGAZA.COM'DA!

  İnternet Alışverişlerinizde istediğiniz ürünleri Alışveriş Kredisi ile uygun faiz oranları ve esnek taksit imkanlarıyla yapabilirsiniz.

  Alışveriş Kredisi, herkese uygun kredi çözümlerini sunuyor. Cep telefonu, tablet, mobilya, beyaz eşya gibi her türlü ürünü peşin ödeme zorunluluğunuz olmadan, tek seferde ödeme yapmadan 36 aya varan ödeme seçenekleriyle taksitlendirebilir ve bütçenize uygun ödeme planı ile satın alabilirsiniz.


  Alışveriş Kredisi Nedir?

  Online alışveriş siteleri üzerinden yapacağınız alışverişlerinizi taksitlendirebilmenizi sağlayan bireysel kredidir. Banka şubesine gitmenize gerek olmadan tüketici kredisi kullanabilir, alışverişinizi yapabilirsiniz.


  Sanalmağaza Alışveriş Kredisi Avantajları

  Tüm kategorilerden yapacağınız 250 TL - 40.000 TL arası alışverişlerinizde tüketici kredinizi kullanabilirsiniz

  36 aya varan taksit seçenekleri ile ödeme yapabilirsiniz

  Sigorta Ücretsizdir


  Ürün KategorisiMaksimum Vade
  3500 TL ve üstü Cep Telefonu alışverişleri3 ay
  Tablet alışverişleri6 ay
  Bilgisayar ve 3500 TL altı Cep Telefonu alışverişleri12 ay
  Diğer tüm kategorilerden yapılan 250 – 40.000 TL arası alışverişler36 ay


  Tüketici Kredinizi Nasıl Oluşturursunuz?

  Alışveriş Kredisi Kullanım Koşulları

  • Alışveriş tutarınız 250 TL - 40.000 TL arasında olmalıdır.
  • Alışveriş Kredisi başvurunuzda kefil gösterme zorunluluğunuz yoktur.
  • Kredi kullanım koşulları, kredi değerlendirmesi ve kredi ile ilgili tüm işlemler bankaya aittir.
  • Sipariş iptal ve iade uygulamalarında krediniz kapanmaz sayılmaz. Krediden cayma durumunuzda bireysel olarak banka ile görüşmeniz gerekmektedir.
  • Siparişinizin tarihinden kredinizin kapanma tarihine kadar faizin sorumluluğu krediyi kullanan müşteriye aittir.
  • Banka, faiz oranı, vade sayısı ve diğer kredi koşulları ile ilgili nihai karar verme hakkına sahiptir.

  Fibabanka müşterisiyseniz;

  • Sanalmagaza.com 'dan satın almak istediğiniz ürünü sepetinize ekleyin, ödeme ekranında ‘Fibabanka Kredisi ile Öde’ seçeneği ile ilerleyin. "Siparişi Onayla" butonuna tıkladıktan sonra Fibabanka kredi başvuru sayfasına yönlendirilirsiniz.
  • Kredi başvuru formunu doldurmanızdan sonra kredi değerlendirmeniz otomatik olarak yapılır.
  • Başvurunuz onaylandıktan sonra sepetteki ürününüz için uygun kredi seçenekleri ekrana gelir.
  • Kendinize uygun krediyi seçin ve kredi sözleşmelerini onaylayın.
  • İşleminiz tamamladıktan sonra kredi tutarınız Sanalmağaza.com hesabına aktarılır ve siparişiniz hazırlanarak kargoya verilir.

  Fibabanka müşterisi değilseniz;

  • Sanalmagaza.com üzerinden Ödeme Seçenekleri ekranında Fibabanka Alışveriş Kredisi seçeneğini seçtikten ve Ödeme Yap butonuna tıkladıktan sonra Fibabanka kredi başvuru sayfasına yönlendirilirsiniz
  • Kredi başvurusu için gerekli olan alanları doldurduktan sonra kredi değerlendirmesi otomatik gerçekleşir, başvurunuzun onaylanması durumunda Fibabanka ana sayfasına yönlendirilirsiniz. Ana sayfada yer alan Müşteri Olmak İstiyorum formundaki bilgileri doldurduktan sonra talebiniz işleme alınır.
  • Müşterimiz olma sürecinizi tamamlayabilmemiz için gerekli dokümanlar Bankamızın anlaşmalı olduğu kurye firması olan Telekurye ile tarafınıza iletilir.
  • Kuryenin teslimatından sonra telefonunuza onaylamanız için SMS ile kredi sözleşmeleri gönderilir. SMS içindeki linke tıklayarak sözleşmeleri görüntüleyerek onaylayın.
  • Tüm işlemler tamamladıktan kredi tutarınız Sanalmagaza.com hesabına aktarılır ve siparişiniz hazırlanarak kargoya verilir.


  Sıkça Sorulan Sorular

  1. Nasıl Sipariş Verebilirim?

  Satın alacağınız ürünü sepetinize ekledikten sonra sepetin son adımı olan “ödeme” adımında “Fibabanka Kredisi ile Öde” bölümünü seçerek satın alacağınız ürünü kaç taksitle ve toplam ne kadar geri ödeme ile satın alacağınızı görebileceksiniz. Ardından siparişi onayla butonuna tıkladığınızda banka sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada istenen bilgileri de doldurduktan sonra adresinize banka tarafından kurye yönlendirilecek. Kredi evraklarınızı imzaladığınızda siparişiniz onaylanacak ve satın aldığınız ürün adresinize kargolanacaktır.


  1. Sipariş verdim. Banka onaylamış ama sizin sistemde iptal görünüyor. Ne yapmam gerekiyor?

  Banka tarafından onay bilgisi değişikliğinin iletilmesi ve sistemimize yansıması zaman alabiliyor. Maksimum 24 saat içerisinde kredinizin durumu güncellenecektir.


  1. Sipariş verdim, kurye ne kadar sürede gelir?

  Kredi evrakları, banka tarafından adresinize özel kurye aracılığı ile yönlendirilmektedir. Kuryenin adresinize yönlendirilmesi sipariş tarihinden itibaren ortalama 4 iş günüdür.


  1. Kuryenin geleceği adresi değiştirmek mümkün müdür?

  Bunun için Fibabanka müşteri hizmetlerini (444 88 88) aramanız gerekmektedir.


  1. Kredim onaylandı fakat iptal edebilir miyim?

  Tarafımızdan siparişiniz iptal edildikten sonra, Fibabank tarafından bizlere ödenen tutar aynı şekilde Fibabanka’ya iade edilir ve banka tarafından da krediniz kapatılır. Onaylanmış kredinin iptali tarafımızdan ortalama 3 işgünü içerisinde tamamlanır.


  1. Sipariş verdim, değiştirebilir miyim?

  Siparişinizde ürün doğrultusunda bir sözleşme düzenlenmekte ve mail olarak sizlere gönderilmektedir. Sipariş tamamlandıktan sonra sözleşmenizde değişiklik yapamadığımız için üründe değişiklik işlemleri de sağlanamamaktadır.

  x